+380 44 33-99-313, +380 44 33-99-323

Каталог продукции

Новости
Интервью с Юрием Собко, основным владельцем компании БиоТестЛаб 13.06.2019
Розвиток і вдосконалення Biotestlab 09.06.2019

Відома компанія «БіоТестЛаб» відзначає цього року свій 30-річний ювілей. Нині в портфелі компанії — високі технології, загартовані часом.

Науково-практичний семінар Сучасний погляд на проблеми молочного бізнесу 18.04.2019

Увага! Семінар для фахівців ветеринарної галузі!

Замислюєтесь над тим, як виростити здорове поголів'я корів, підвищити надої та поліпшити рентабельність господарства?

24.04.2019 р. Veteco запрошує ветеринарних лікарів-практиків, фахівців у галузі тваринництва, всіх зацікавлених осіб  на одноденний Науково-практичний семінар: «Сучасний погляд на проблеми молочного бізнесу».

Реклама
images baner

Організація пункту штучного осіменіння на тваринницьких комплексах

Семерунчик А.Д., лікар ветеринарної медицини.

Збільшення виробництва продукції тваринництва залежить від рівня організації відтворення сільськогосподарських тварин. Штучне осіменіння є основним засобом селекції, дозволяє значно прискорити темпи кількісного та якісного покращення худоби за рахунок максимального використання биків-плідників з високим генетичним потенціалом.

Ефективність штучного осіменіння корів і телиць проявляється в повній мірі при проведенні в господарствах цілеспрямованої селекційно-племінної роботи, повноцінної годівлі  та правильного утримання худоби, наявності кваліфікованих кадрів по осіменінню тварин, забезпеченні пунктів штучного осіменіння необхідним обладнанням, приладами та інструментами.

Пункт штучного осіменіння – основне місце, де проводять роботу по відтворенню стада й обслуговуванню корів.

При проектуванні, будівництві та організації пунктів штучного осіменіння на молочних фермах повинні виконуватися наступні вимоги:

 • Пункт штучного осіменіння розміщують безпосередньо біля приміщень, в яких утримують тварин, яких мають осіменяти;
 • Пункт штучного осіменіння повинен включати манеж, лабораторію, мийну кімнату, комору, приміщення для утримання корів і телиць до та після осіменіння.

В манежі площею не менше 16 м2 для кращого освітлення під час осіменіння необхідно зі сторони задньої частини тулуба корів мати вікно розміром не менше 1 м2 (на висоті 1 м від підлоги) чи додаткове електроосвітлення. Панелі стін до висоти 1,5 м від підлоги покривають масляною фарбою або обкладають плиткою світлих тонів. При вході в манеж розміщують дезкилимок.

Підлога має бути з твердим покриттям, що гарно чиститься і миється (з гумовими доріжками) і нахилом 1-2°. В манежі встановлюють холодне та гаряче водопостачання, фіксаційний станок.

В лабораторії має бути опалення, гарне освітлення, площа не менше 6 м2. Тут розміщують обладнання, прилади та інструменти для зберігання та контролю якості сперми.

Підлогу в лабораторії покривають лінолеумом або плиткою. Встановлюють бактерицидні лампи з розрахунку 1 Вт на 1 м3, стіни облицьовують плиткою або фарбують білою масляною фарбою.

Мийну кімнату (не менше 6 м2), облаштовують поруч з лабораторією, вона повинна мати вихід до манежу.

Оператор штучного осіменіння зобов’язаний:

 1. Утримувати пункт штучного осіменіння в чистоті, 3 рази на місяць проводити дезінфекцію. Для дезінфекції рекомендуються комплексні препарати, що містять глутаровий альдегід та четвертинні амонійні сполуки, причому чим вищий вміст глутарового альдегіду тим якість дезінфекції краща. До таких препаратів відносяться – ВІРОСАН МАКС, Герміцидан, Мультистерил.
 2. Приймати сперму та дотримуватися правил її зберігання.
 3. Контролювати кількість скрапленого азоту в сосуді Дьюара.
 4. Використовувати сперму у відповідності до селекційно-племінних планів господарства.
 5. Перевіряти під мікроскопом якість сперми при отриманні від постачальника та перед кожним осіменінням корів та телиць.

При вході в тамбур обладнують дезбар'єр з дезкилимком, який заповнюють дезінфектантом (0,5% Віросан).

Після осіменіння станок для фіксації тварин механічно очищують та миють 0,5 % розчином Віросану, або іншим дезінфектантом в рекомендованих концентраціях.

Посудини Дьюара не рідше 2-х разів на рік миють і дезінфікують методом спрею.

Транспортування сперми на близькі та далекі відстані потрібно проводити в скрапленому азоті в посудинах Дьюара. Дуже важливо поводитися з контейнерами з особливою обережністю! Так, при ударі контейнерів під час транспортування може бути пошкоджена їх зовнішня оболонка та втрачена ізолююча здатність. Під час транспортування потрібно бути особливо уважним для уникнення втрати азоту при нахилі ємностей.

Вагу призначеного для транспортування контейнера зі скрапленим азотом слід контролювати щоденно шляхом підняття. Якщо виникають сумніви, то необхідно виміряти рівень азоту. Для даної процедури використовують мірний шест.

Якщо випадково, або по недогляду, була втрата великої кількості азоту, то придатність сперми до використання має бути піддана сумніву. Збереженість сперми забезпечується за умови наявності в контейнері скрапленого азоту – незалежно від кількості.

Соломинки зі спермою починають відтаювати через декілька секунд після їх виймання з азоту. Якщо необхідно продовжити кріоконсервацію сперми після виймання з азоту, то вона втратить свою запліднювальну здатність. Тому каністру зі спермодозами слід піднімати до горловини посудини, настільки наскільки це необхідно, щоб дістати звідти дозу сперми, використовуючи спеціальний пінцет.

На схемі нижче показаний розподіл температури в ділянці горловини: кожний сантиметр має значення! Щоб уникнути відтаювання сперми в соломинках, підняту вставну каністру слід тримати в області горловини рівно стільки, скільки це необхідно для виймання потрібної кількості спермодоз. У випадку сумнівів, каністру слід опускати в більш холодну область. Як тільки Ви опустили каністру на місце, слід негайно закрити кришку посудини з азотом.  

Ідентифікація спермодоз шляхом витягування соломинок і протирання їх пальцями швидко призводить до відтаювання і, відповідно, значному пошкодженню сперми. Уникайте цього, використовуючи ідентифікаційні картки з описом вмісту контейнера, що відповідає сучасним вимогам, та які легко можна побачити зовні.  

Чітке виконання процедури відтаювання та правильна обробка сперми після відтаювання важливі для отримання оптимальних результатів штучного осіменіння.

В ідеалі сперму слід відтаювати в спеціальному розморожувачі (Мал.1.): в більшості випадків при +38°С впродовж 25-30 секунд. Після відтаювання соломинку необхідно ретельно обсушити. Після цього відрізають кінчики соломинки, потім соломинку поміщають в трубку інструмента для штучного осіменіння, який бажано попередньо підігріти.

Мал.1. Розморожувач з встановленою температурою +38°С

Слід уникати коливань температури в інструменті для штучного осіменіння між процедурами завантаження і осіменіння. Якщо Ви одночасно розморожуєте декілька соломинок для декількох процедур осіменіння, чого, по можливості, слід уникати, то ця процедура буде потребувати Вашої пильної уваги. Розморожену сперму використовують в теплому вигляді для негайного осіменіння корови.

НЕПРАВИЛЬНЕ РОЗМОРОЖУВАННЯ СПЕРМИ

 1. Розморожування за кімнатної температури
 2. Між долонями рук.
 3. Розміщуючи соломинки в роті.
 4. Розміщуючи соломинки в піхві корови.
 5. Помістивши соломинки в неконтрольовану водяну баню.

Також при розмороженні сперми потрібно враховувати загальні правила:

 1. Поступова зміна температури
 2. Слід уникати холодового шоку
 3. Слід уникати теплового шоку
 4. Негайне використання розмороженої сперми.

Важливим аспектом оптимального штучного осіменіння є використання уніфікованих оригінальних інструментів, оскільки можливість комбінації різних систем і навіть маніпулювання ними, викликає великі сумніви.

Слід звернути Вашу увагу на новий інструмент для штучного осіменіння корів QuickLock Ergo, який має унікальний дизайн, що виділяє його серед аналогічних інструментів. Крім того, що його ручка ергономічної форми дозволяє техніку оптимізувати робочу процедуру, - QuickLock Ergo також дуже компактний. Ця перевага стає особливо очевидною, коли декілька Ergo потрібно помістити в нагрівач для QuickLock. В порівнянні з інструментами звичайного дизайну, QuickLock Ergo гладкий та маневрений.

На інструмент легко натягується чохол. Два виступи для фіксації забезпечують надійне утримання, що виключає необхідність додаткового зажимного кільця.

Відомою проблемою є протиток сперми в інструменті для штучного осіменіння під час процесу осіменіння. Це звичайно відбувається в тому випадку, якщо соломинка не була відрізана рівно під прямим кутом. Тому для відрізання кінчиків соломинок слід використовувати спеціальний ніж.

Використання чохлів низької якості може призвести до того, що соломинки будуть нещільно входити у вихідний отвір чохла, і, як наслідок, при осіменінні сперма буде витікати всередину чохла, - і при цьому буде втрачена.

Перед тим, як спермодозу помістити в інструмент для штучного осіменіння, потрібно перемістити повітряні пухирці, які знаходяться в соломинці від місця їх знаходження біля пробки до кінця соломинки. Після цього кінчик соломинки з повітряним пухирцем обрізають за допомогою спеціального ножа, потім проштовхують пробку в соломинку до того місця, де все повітря вийшло з соломинки. Це дозволяє уникнути зчеплення сперміїв з повітряними пухирцями. Тільки після цього інструмент готовий для проведення штучного осіменіння!

Для транспортування підготовленого інструменту для штучного осіменіння в стабільних температурних умовах потрібно використовувати підігрівач для QuickLock. Температура розмороженої сперми в підігрітому QuickLock не знижується.

Робочий час використання батареї даного приладу без підзарядки триває 8 годин. Встановлена температура 35°С.

Укомплектування необхідним обладнанням та дотримання ветеринарно-санітарних вимог при роботі в пункті штучного осіменіння дозволить оптимізувати роботу техніка штучного осіменіння та усуне технічні аспекти, що негативно впливають на процес осіменіння, і як наслідок запліднювальну здатність тварин.