+380 44 33-99-313, +380 44 33-99-323

Каталог продукции

Новости
Интервью с Юрием Собко, основным владельцем компании БиоТестЛаб 13.06.2019
Розвиток і вдосконалення Biotestlab 09.06.2019

Відома компанія «БіоТестЛаб» відзначає цього року свій 30-річний ювілей. Нині в портфелі компанії — високі технології, загартовані часом.

Науково-практичний семінар Сучасний погляд на проблеми молочного бізнесу 18.04.2019

Увага! Семінар для фахівців ветеринарної галузі!

Замислюєтесь над тим, як виростити здорове поголів'я корів, підвищити надої та поліпшити рентабельність господарства?

24.04.2019 р. Veteco запрошує ветеринарних лікарів-практиків, фахівців у галузі тваринництва, всіх зацікавлених осіб  на одноденний Науково-практичний семінар: «Сучасний погляд на проблеми молочного бізнесу».

Реклама
images baner

Аутовакцини індивідуальний підхід до профілактики інфекційних захворювань

«Сьогодні світ постав на порозі кризи, пов’язаної зі стійкістю мікроорганізмів до антибіотиків»

Голова ВООЗ (2006-2017 рр.) Маргарет Чен.

Аутовакцина – вакцина виготовлена зі збудників, виділених від окремої тварини або від групи тварин, уражених одним і тим же мікроорганізмом.

Поняття аутовакцина не таке вже й нове, вперше вакцину, виготовлену зі збудників, що були виділені від хворих людей, використали ще на початку ХХ століття, ця вакцина застосовувалась з метою лікування фурункулів. Такі методи використовуються в медицині й досі, і не тільки для лікування фурункулів, а й для терапії дисбіозів внутрішніх органів, стафілококових та кандидозних інфекцій. На сьогодні вже є успішні дослідження щодо ефективності аутовакцин на різних стадіях розвитку ракових пухлин, в тому числі і в Україні («Протипухлинна аутовакцина»).

Виготовлення та використання аутогенних вакцин для тварин набуває все більшої популярності. Це зумовлено поширенням стійкості мікроорганізмів до антибіотиків та виникненням великої кількості нових збудників захворювань. В зв’язку з цим існує потреба переходити від загального підходу до індивідуального. В напрямку створення аутовакцин вже працюють такі відомі корпорації, як: Phibro AHC, IDT AH, HBL, Vaxxinova (з 60-х рр. ХХ століття), Elanco (Lohmann) та ін.

Яким чином аутовакцини можуть допомогти сучасному тваринництву? Визначено чотири основні проблеми, при яких рекомендовано використовувати аутогенні вакцини: Коли захворювання спричинене мікроорганізмами, стійкими до антибіотиків У повсякденній роботі ми часто стикаємося з проблемою низької чутливості бактерій до протимікробних речовин, причин цьому є декілька, і на них зупинятись немає потреби, адже ми всі їх добре знаємо. Проте, отримавши антибіотикограму щодо збудників, які резистентні до більшості антибіотиків (а часто буває, що кілька збудників чутливі до абсолютно різних діючих речовин), ми постаємо перед дилемою, як і чим лікувати хворобу. Перш за все, хотілося б використовувати засіб, що дозволить отримати ефект вже після перших застосувань, а ще краще профілактувати захворювання, а не чекати його прояву.

1. Коли немає готових вакцин на ринку

У тому випадку, коли вакцини не зареєстровані на території України або взагалі у світі. Це пов’язано з тим, що деякі збудники не мають великого поширення серед господарств або частіше не є патогенними за умов коли організм тварини має високий неспецифічний захист (так звані умовно патогенні мікроорганізми). Тому компаніям, що займаються розробкою і виготовленням вакцин не рентабельно досліджувати і створювати вакцини, що матимуть обмежений ареал використання. Такі затрати не окуплять вкладень.

2. Коли в господарстві присутні штами патогенних мікроорганізмів, які не включені до складу вакцин, виготовлених з екзогенних штамів

Деякі роди мікроорганізмів мають досить широке розмаїття видів та штамів (наприклад, рід Enterobacter) і, зрозуміло, що неможливо включити всі патогенні штами до складу однієї вакцини. Найчастіше включають найбільш поширені штами, це надзвичайно ефективно для більшості господарств зважаючи на перехресний імунітет, проте в окремих випадках причиною захворювання можуть стати рідкісні штами, антигени яких не включені до складу вакцин.

3. Коли лікування традиційними методами економічно менш ефективне ніж виготовлення аутовакцин

Наприклад, коли лікування передбачає тривалий період каренції на молоко або ж хворі тварини значно втрачають в продуктивності чи навіть гинуть.

Досвід використання аутовакцин серед сучасних українських господарств порівняно невеликий. Тому й існує певна обережність щодо їх застосування. Які ж основні вимоги слід ставити перед вакцинами такого типу, щоб бути впевненими у їх використанні?

  • Безпечність – перш за все вакцина не повинна бути джерелом збудника інфекції. Через те, що виготовлення вакцини відбувається зі збудників, що виділені з хворого організму, їх патогенність може бути значно посилена. Тому, з метою попередження прояву інфекційного процесу у вакцинованих тварин, така вакцина має бути інактивованою.

  • Ареактогенність – аутовакцина не повинна викликати тяжких поствакцинальних реакцій у вакцинованих тварин, таких як анафілактичний шок чи загальне ослаблення організму. Допускається незначне почервоніння в місці введення чи короткочасне підвищення температури тіла на 0,50С, такі ж прояви як і після використання комерційних вакцин.

  • Концентрація антигена – кожна доза вакцини повинна мати визначену кількість антигена. Це дозволить отримувати рівномірний імунний захист у всіх вакцинованих тварин та прогнозувати подальші ревакцинації і технологічні процеси.

  • Невеликий об’єм дози – доза вакцини не повинна бути великого об’єму (не більше 5 мл), щоб бути зручною для введення та не викликати дискомфорту у тварин.

Якщо виробник вакцини зможе забезпечити ці умови, то залишиться лише одне питання: Яка гарантія того, що вакцина буде ефективною?

На це питання Ви не зможете отримати остаточної відповіді, адже кожна вакцина виготовляється індивідуально для кожного господарства, та її використання є суто індивідуальним. Перш за все запитайте про позитивний досвід роботи виробника з іншими підприємствами. Також поцікавтесь, яким буде поствакцинальний супровід, щоб Ви мали змогу самостійно контролювати утворення та тривалість імунітету.

Важливим також є і сам відбір матеріалу, адже саме він слугуватиме джерелом збудника для діагностики захворювання та виготовлення вакцини. Тому слід обов’язково залучати до цього представників виробника аутовакцин, щоб уникнути непорозумінь.

Напрям виготовлення аутогенних вакцин в Україні розвивається вже кілька років, і компаніями досягнуто позитивних результатів у свинарстві, птахівництві, кролівництві. В молочному тваринництві є позитивний досвід при боротьбі з пастерельозом телят та використанням вакцин проти маститів.

Цей досвід є порівняно новим і, незважаючи на скепсис консерваторів, аутовакцини впевнено займають місце в списку профілактичних методів для збереження здоров’я стад, адже лише при індивідуальному підході можна досягти максимального результату.

Андрій Гавриленко,

лікар ветеринарної медицини,

комерційний директор ТОВ «Ветеко»

Фото 1.

Прим. На Фото 1. Аутогенна вакцина «Бовімун Аутовак Маст» від ТОВ «Біотестлаб».

Компанія ТОВ «Ветеко» приймає замовлення на виготовлення аутогенних вакцин, здійснює супровід з відбору матеріалу, застосування та контролю їх ефективності .

З питань виготовлення аутовакцин для ВРХ, свиней та птиці звертайтеся за  телефоном: +38 067 413 28 73.